স্বামী বিবেকানন্দৰ জীৱনী | Swami Vivekananda Biography In Assamese

0
প্ৰিয় বন্ধুসকল, আজি আপোনালোকৰ লগত স্বামী বিবেকানন্দৰ জীৱনীৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম। য'ত বিবেকানন্দৰ শৈশৱ জীৱন, শিক্ষা, কেৰিয়াৰ, সন্মান আৰু জীৱনৰ শেষৰ বিষয়ে অতি সহজ ভাষাত আলোচনা কৰা হ'ব।

স্বামী বিবেকানন্দৰ জীৱনী

ঊনবিংশ শতিকাত মহান ব্যক্তি স্বামী বিবেকানন্দৰ জন্ম হৈছিল ১৮৬৩ চনৰ ১২ জানুৱাৰীত ব্ৰিটিছ ভাৰতৰ বংগ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ শিমলাৰ সুপৰিচিত উচ্চ শ্ৰেণীৰ হিন্দু কায়স্থ দত্ত পৰিয়ালত। কিন্তু চুবুৰীটোৰ সকলোকে আত্মীয়-স্বজন ‘বিলে’ বা ‘বীৰেশ্বৰ’ বুলি চিনি পাইছিল।  

স্বামী বিবেকানন্দৰ পিতৃ বিশ্বনাথ দত্ত কলিকতা উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ অধিবক্তা আছিল। জনপ্ৰিয় ৰত্নগৰ্ভ ভুৱনেশ্বৰী দেৱী আছিল বিবেকানন্দৰ মাতৃ। স্বামী বিবেকানন্দ আছিল পৰমবৰ্গ শ্ৰীৰামকৃষ্ণৰ প্ৰিয়।

স্বামী বিবেকানন্দৰ শিক্ষা জীৱন

সৰুৰে পৰা নৰেন্দ্ৰনাথ আছিল অতি চতুৰ, সাহসী আৰু কৌতুহলী। প্ৰাথমিক জীৱনত টিউটৰৰ পৰা প্ৰাথমিক শিক্ষা গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত নৰেন্দ্ৰনাথে মেট্ৰ’পলিটান ইনষ্টিটিউচনৰ পৰা প্ৰথম বিভাগৰ প্ৰৱেশদ্বাৰত উত্তীৰ্ণ হৈ প্ৰেচিডেন্সি কলেজত নামভৰ্তি কৰে। তাৰ পৰাই আহিল স্কটিছ চাৰ্চ কলেজ। ইয়াৰ পৰাই তেওঁ এফ এ পাছ কৰি দৰ্শন বিজ্ঞানেৰে বিত নামভৰ্তি কৰে।

এই মহাবিদ্যালয়ৰ পৰাই তেওঁ দৰ্শন বিজ্ঞানেৰে স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে সৰুৰে পৰা ভগৱানক বিশ্বাস কৰা নৰেন্দ্ৰনাথ সংকীৰ্ণ জাতিগত সীমাৰেখাত বান্ধ খাই থকা নাছিল। বৰঞ্চ ছাত্ৰৰ দিনত নিয়মিতভাৱে ব্ৰহ্মসমাজলৈ যাত্ৰা কৰিছিল। এফ এত অধ্যয়ন কৰি থাকোঁতে তেওঁৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছিল পৰমবৰ্গ ৰামকৃষ্ণদেৱৰ। তেওঁ আধ্যাত্মিক জীৱনৰ অনুশীলনত দীক্ষা লাভ কৰিছিল।

ৰামকৃষ্ণৰ লগত ঘনিষ্ঠতা লাভ

স্কটিছ চাৰ্চ কলেজৰ ৱৰ্ডৱৰ্থৰ এক্সকাৰচন টু মিষ্টাৰ হেষ্টিক কবিতা পঢ়ি থাকোঁতে দক্ষিণেশ্বৰত শ্ৰীশ্ৰী ৰামকৃষ্ণদেৱৰ ভৱ সমাধিৰ কথা শুনি তেওঁ চিনাকি হ’ব বিচাৰিছিল। এই সংস্পৰ্শৰ প্ৰথম দিনাৰ পৰাই তেওঁ তেওঁৰ প্ৰতি এক আচৰিত ধৰণৰ গভীৰ আকৰ্ষণ অনুভৱ কৰিছিল আৰু শ্ৰী শ্ৰী ঠাকুৰে যুৱক নৰেন্দ্ৰনাথক তেওঁৰ আধ্যাত্মিক শক্তি প্ৰদান কৰি তেওঁক নতুন মন্ত্ৰৰ দীক্ষা দিছিল।

তেওঁৰ ওচৰতে নৰেন্দ্ৰনাথ আৰু বীৰেশ্বৰ ‘জীৱন সেৱাৰ জৰিয়তে ঈশ্বৰৰ সেৱা’ত দৃঢ় বিশ্বাসী আছিল। এই সময়ছোৱাত নৰেন্দ্ৰনাথ ৰামকৃষ্ণদেৱ শিষ্য হৈ ‘বিবেকানন্দ’ মঠৰ নাম গ্ৰহণ কৰে। ৰামকৃষ্ণদেৱৰ বাবে তেওঁ সাধাৰণ সন্ন্যাসীৰ দৰে নাছিল, বৰঞ্চ তেওঁ আছিল এজন বীৰ সন্ন্যাসী। ১৮৮৬ চনত ৰামকৃষ্ণ দেৱৰ মৃত্যুৰ সময়ত তেওঁ ভ্ৰমণকাৰী হৈ তিনি বছৰ সমগ্ৰ ভাৰত ভ্ৰমণ কৰিছিল।

শিকাগো ধর্ম মহাসভা

ৰামকৃষ্ণদেৱৰ পৰমাধন্য বীৰসন্যাসীৰ ভাৰত ভ্ৰমণৰ পিছত তেওঁ ৰামকৃষ্ণদেৱৰ দৰ্শন প্ৰচাৰৰ বাবেও বিদেশ ভ্ৰমণ কৰিছিল। ১৮৯৩ চনত ‘ধৰ্ম মহাসাগৰ’ চিকাগোলৈ ৰাওনা হয়। এই মহাসভাই হিন্দু সম্প্ৰদায়ৰ বিষয়ে ভাষণ প্ৰেৰণ কৰি ধৰ্মক লৈ বিশ্ব আলোড়নৰ সৃষ্টি কৰাৰ ফলত অসাধাৰণ খ্যাতি লাভ কৰিছিল। সেই সময়ত আমেৰিকা আৰু আমেৰিকাৰ বহু মহিলাই তেওঁৰ ধৰ্মৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হৈ তেওঁৰ শিষ্যত্ব গ্ৰহণ কৰিছিল।

 স্বামী বিবেকানন্দৰ কৰ্ম জীৱন

ঈশ্বৰত বিশ্বাসী, সকলো ধৰ্মৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধাশীল, আধ্যাত্মিক চেতনাৰ অধিকাৰী, বিবেকানন্দ শ্ৰীৰামকৃষ্ণৰ প্ৰিয় তেওঁ সেৱা আৰু ধৰ্ম প্ৰতিষ্ঠাৰ লক্ষ্যৰে সমগ্ৰ জীৱন অতিবাহিত কৰিছিল।  ধৰ্ম মহাসভা’ৰ বিজয়ীজনৰ সন্মানেৰে সুদূৰ আমেৰিকাৰ পৰা উভতি অহাৰ পাছত ৰামকৃষ্ণই অংক প্ৰতিষ্ঠা কৰি মানৱ সেৱা, বেদান্ত দৰ্শনত আৰু সংকীৰ্ণ জাতি আৰু দৰিদ্ৰ লোকৰ মাজত জীৱন অতিবাহিত কৰে।

স্বামী বিবেকানন্দৰ মিছন আৰু সন্মান

১৮৯৭ খ্ৰীষ্টাব্দত ‘ৰামকৃষ্ণ মিছন’ সৃষ্টি কৰি ১৮৯৯ খ্ৰীষ্টাব্দত ‘বেলুৰ মঠ’ প্ৰতিষ্ঠা কৰে। তেওঁৰ এই অমৰ কৰ্মই সমগ্ৰ বিশ্বৰ পৰা বহু খ্যাতি কঢ়িয়াই আনিছে। তেওঁৰ নামক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাই বিবেকানন্দ মেৰিকম বৃত্তি প্ৰদান কৰা হৈছে আৰু তেওঁৰ মহানতাৰ স্বীকৃতি স্বৰূপে ভাৰতৰ দক্ষিণ প্ৰান্তত ‘স্বামী বিবেকানন্দ স্মাৰক হল’ স্থাপন কৰা হৈছে।



ধন্যবাদ আপোনাক ইমান সময় আমাৰ ৱেবচাইটত দিয়াৰ বাবে, ওপৰৰ স্বামী বিবেকানন্দৰ জীৱনী যদি আপোনানাৰ ভাল লাগিছে তেনেহলে এটা কমেন্ট কৰিব।

আমাৰ নতুন নতুন জনপ্রিয় পোষ্ট সমূহ পঢ়ক

অনুগ্রহ কৰি নোট কৰিব আমাৰ পোষ্ট সমূহ নিয়মীয়াকৈ আপডেট কৰা হয়, 
সেই বাবে আৰু মহৎ লোকৰ জীৱনী সমূহ পাবলৈ আমাৰ ৱেবচাইট www.AssameseStatus.com ৰ লগত থাকক ধন্যবাদ।

Post a Comment

0Comments
Post a Comment (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !